A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9
Vuelta a Andalucía 2022 | |
---|---|
Datum | 16. – 20. února 2022 |
Start | Ubrique |
Cíl | Chiclana de Segura |
Počet etap | 5 |
Celková délka | 818,3 km |
Celkový čas vítěze | 20h 51' 27" |
Konečné pořadí | |
Celkový vítěz | Wout Poels (NED) |
Druhý | Cristián Rodríguez (ESP) |
Třetí | Miguel Ángel López (COL) |
Trikoty | |
Vítěz bodovací soutěže | Alessandro Covi (ITA) |
Nejlepší vrchař | Jon Barrenetxea (ESP) |
Nejlepší sprinter | Diego Pablo Sevilla (ESP) |
Nejlepší tým | Astana Qazaqstan Team |
← 2021 2023 → |
68. ročník etapového cyklistického závodu Vuelta a Andalucía se konal mezi 16. a 20. únorem 2022 v španělském regionu Andalusie. Celkovým vítězem se stal Nizozemec Wout Poels z týmu Team Bahrain Victorious. Na druhém a třetím místě se umístili Španěl Cristián Rodríguez (Team TotalEnergies) a Kolumbijec Miguel Ángel López (Astana Qazaqstan Team).[1] Závod byl součástí UCI ProSeries 2022 na úrovni 2.Pro.[2]
Po odložení ročníku 2021 na květen kvůli pandemii covidu-19 v Španělsku[3] se závod vrátil zpět do svého obvyklého termínu v polovině února.[4]
Týmy
Závodu se zúčastnilo 12 z 18 UCI WorldTeamů a 10 UCI ProTeamů. Pouze 14 týmů nastoupilo do závodu s plným počtem 7 jezdců. Týmy Alpecin–Fenix, Burgos BH, Team BikeExchange–Jayco a Team Bahrain Victorious nastoupily s 6 závodníky, týmy UAE Team Emirates, Gazprom–RusVelo a Human Powered Health přijely pouze s 5 závodníky, zatímco Team TotalEnergies přijel pouze se 4 jezdci. Mikel Bizkarra z týmu Euskaltel–Euskadi neodstartoval 1. etapu, závod tak odstartovalo 140 jezdců.[5] Před 3. etapou odstoupily ze závodu týmy Gazprom–RusVelo a Human Powered Health kvůli členům týmu pozitivně otestovaným na covid-19.[6] Do cíle v Chiclana de Segura dojelo 108 jezdců.[7]
UCI WorldTeamy
UCI ProTeamy
Trasa a etapy
Etapa | Datum | Trasa | Vzdálenost | Typ | Vítěz | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 16. února | Ubrique – Iznájar | 200,7 km | Zvlněná etapa | Rune Herregodts (BEL) | |
2 | 17. února | Archidona – Alcalá la Real | 150,6 km | Horská etapa | Alessandro Covi (ITA) | |
3 | 18. února | Lucena – Otura | 153,2 km | Zvlněná etapa | Magnus Sheffield (USA) | |
4 | 19. února | Cúllar Vega – Baza | 167,4 km | Horská etapa | Wout Poels (NED) | |
5 | 20. února | Huesa – Chiclana de Segura | 146,4 km | Horská etapa | Lennard Kämna (GER) | |
Celková délka | 818,3 km |
Průběžné pořadí
Etapa | Vítěz | Celkové pořadí |
Bodovací soutěž |
Vrchařská soutěž |
Sprinterská soutěž |
Soutěž andaluských jezdců |
Soutěž španělských jezdců | Kombinovaná soutěž | Soutěž týmů |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Rune Herregodts | Rune Herregodts | Rune Herregodts | Álvaro Cuadros | Stephen Bassett | Cristián Rodríguez | Ander Okamika | Rune Herregodts | Sport Vlaanderen–Baloise |
2 | Alessandro Covi | Alessandro Covi | Alessandro Covi | Jon Barrenetxea | Diego Pablo Sevilla | Ander Okamika | Astana Qazaqstan Team | ||
3 | Magnus Sheffield | Cristián Rodríguez | Xabier Isasa | ||||||
4 | Wout Poels | Wout Poels | Damiano Caruso | Miguel Ángel López | |||||
5 | Lennard Kämna | Diego Pablo Sevilla | |||||||
Konečné pořadí | Wout Poels | Alessandro Covi | Jon Barrenetxea | Diego Pablo Sevilla | Cristián Rodríguez | Cristián Rodríguez | Miguel Ángel López | Astana Qazaqstan Team |
- Ve 2. etapě nosil Ander Okamika, jenž byl třetí v bodovací soutěži, zelený dres, protože lídr této klasifikace Rune Herregodts nosil žlutý dres vedoucího závodníka celkového pořadí a druhý jezdec v pořadí Stephen Bassett nosil modrý dres pro lídra sprinterské soutěže.
- Ve 3. etapě nosil Rune Herregodts, jenž byl druhý v bodovací soutěži, zelený dres, protože lídr této klasifikace Alessandro Covi nosil žlutý dres vedoucího závodníka celkového pořadí. Ze stejného důvodu nosil Simon Clarke zelený dres ve 4. etapě.
Konečné pořadí
Legenda | |||
---|---|---|---|
Označuje lídra celkového pořadí | Označuje lídra vrchařské soutěže | ||
Označuje lídra bodovací soutěže | Označuje lídra sprinterské soutěže | ||
Označuje lídra soutěže andaluských jezdců |
Celkové pořadí
Pořadí | Jezdec | Tým | Čas |
---|---|---|---|
1 | Wout Poels (NED) | Team Bahrain Victorious | 20h 51' 27" |
2 | Cristián Rodríguez (ESP) | Team TotalEnergies | + 14" |
3 | Miguel Ángel López (COL) | Astana Qazaqstan Team | + 15" |
4 | Carlos Rodríguez (ESP) | Ineos Grenadiers | + 19" |
5 | Simon Yates (GBR) | Team BikeExchange–Jayco | + 20" |
6 | Jack Haig (AUS) | Team Bahrain Victorious | + 22" |
7 | Ben O'Connor (AUS) | AG2R Citroën Team | + 26" |
8 | Mauri Vansevenant (BEL) | Quick-Step–Alpha Vinyl | + 32" |
9 | Alexej Lucenko (KAZ) | Astana Qazaqstan Team | + 34" |
10 | Iván Sosa (COL) | Movistar Team | + 39" |
Bodovací soutěž
Pořadí | Jezdec | Tým | Body |
---|---|---|---|
1 | Alessandro Covi (ITA) | UAE Team Emirates | 59 |
2 | Wout Poels (NED) | Team Bahrain Victorious | 41 |
3 | Magnus Sheffield (USA) | Ineos Grenadiers | 39 |
4 | Miguel Ángel López (COL) | Astana Qazaqstan Team | 33 |
5 | Mauri Vansevenant (BEL) | Quick-Step–Alpha Vinyl | 31 |
6 | Simon Clarke (AUS) | Israel–Premier Tech | 31 |
7 | Simon Yates (GBR) | Team BikeExchange–Jayco | 29 |
8 | Lennard Kämna (GER) | Bora–Hansgrohe | 25 |
9 | Alexej Lucenko (KAZ) | Astana Qazaqstan Team | 25 |
10 | Gonzalo Serrano (ESP) | Movistar Team | 25 |
Vrchařská soutěž
Pořadí | Jezdec | Tým | Body |
---|---|---|---|
1 | Jon Barrentxea (ESP) | Caja Rural–Seguros RGA | 30 |
2 | Álvaro Cuadros (ESP) | Caja Rural–Seguros RGA | 24 |
3 | Alexej Lucenko (KAZ) | Astana Qazaqstan Team | 24 |
4 | Xabier Isasa (ESP) | Euskaltel–Euskadi | 21 |
5 | Ben O'Connor (AUS) | AG2R Citroën Team | 14 |
6 | Miguel Ángel López (COL) | Astana Qazaqstan Team | 12 |
7 | Ander Okamika (ESP) | Burgos BH | 12 |
8 | Gotzon Martín (ESP) | Euskaltel–Euskadi | 10 |
9 | Lorenzo Fortunato (ITA) | Eolo–Kometa | 7 |
10 | Lennard Kämna (GER) | Bora–Hansgrohe | 6 |
Sprinterská soutěž
Pořadí | Jezdec | Tým | Body |
---|---|---|---|
1 | Diego Pablo Sevilla (ESP) | Eolo–Kometa | 9 |
2 | Damiano Caruso (ITA) | Team Bahrain Victorious | 6 |
3 | Cristián Rodríguez (ESP) | Team TotalEnergies | 4 |
4 | Lindsay De Vylder (BEL) | Sport Vlaanderen–Baloise | 4 |
5 | Emanuel Buchmann (GER) | Bora–Hansgrohe | 3 |
6 | Nelson Oliveira (ESP) | Movistar Team | 3 |
7 | Ibai Azurmendi (ESP) | Euskaltel–Euskadi | 3 |
8 | Miguel Ángel López (COL) | Astana Qazaqstan Team | 2 |
9 | Jack Haig (AUS) | Team Bahrain Victorious | 2 |
10 | Alexej Lucenko (KAZ) | Astana Qazaqstan Team | 2 |