A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9
Katolické řeholnice spolu s laiky a spolu s kněžími a řeholníky patří k významným skupinám, které byly perzekvovany komunistickou diktaturou. Po přepadení mužských klašterů přišly ještě v roce 1950 ženské kláštery. Stb zahájila likvidaci řeholních komunit pod názvem Akce Ř v červenci r. 1950 a obsazení ženských klášterů pokračovalo až do září 1950. Po zrušení klášterů bylo velké množství řeholnici přinuceno se zapojit do výrobního procesu, do oblasti Sudet, kde chybělo původní obyvatelstvo. Jeden z posledních soudů s řeholnicemi proběhl v roce 1959 se sestrami III. řádu sv. Františka pod ochranou sv. Rodiny.
Seznam perzekvovaných řeholnic
A
- Axmanová Anna, Remigia, OT, 5 let vězení, V-704 Ostrava, WITKOVÁ Anežkaa spol.
B
- Bílková Edigna Terezie, 6 let vězení, V-786 České Budějovice, JAROLÍMEK Antonín a spol.
- Beňová Marie, Koleta, OT, 6 let vězení, V-704 Ostrava, WITKOVÁ Anežkaa spol.
- Burdová Marie, Venancie, CSCS, 7 měsíců vězení, V-540 Ostrava, Koryčanská Ludmila a spol
C
- Cedrychová Bohdanka Marie, Apoštolát sv. Františka, Krajský soud v Praze 24. 9. 1958, 5 roků vězení, amnestie 9.5.1960
D
- Dittmerová Marie, Inocencia, OT, 2 roky vězení, V-704 Ostrava, WITKOVÁ Anežkaa spol.
- Drábková Marie, Kongregace Milosrdných sester III. řádu svatého Františka Pod ochranou Svaté Rodiny v Brně, 1 rok vězení, krajský soud v Brně 19.3.1959
- Drábková Zdenka, Karmela, CSCS, Cheb, 18 měsíců vězení, V-4817 MV, BURDA Jaroslav a spol.-
F
- Fischerová Marie, Kongregace Milosrdných sester III. řádu svatého Františka Pod ochranou Svaté Rodiny v Brně, 3,5 roků vězení, krajský soud v Brně 19.3.1959
- Fišerová Růžena, Kongregace Milosrdných sester III. řádu svatého Františka Pod ochranou Svaté Rodiny v Brně, 3,5 roků vězení, krajský soud v Brně 19.3.1959
G
- Gabrielová Ludmila, Placidie, SCB, 3 roky vězení, V-786 České Budějovice, JAROLÍMEK Antonín a spol.
H
- Hajdová Anděla, Siegberta, CSCS, Cheb, 8 měsíců vězení), BURDA Jaroslav a spol.- V-4817 MV
- Hasmandová Antonie, Vojtěcha, SCB, 8 let vězení, V-786 České Budějovice, JAROLÍMEK Antonín a spol.
- Hlavínová Františka, Cypriána,6 měsíců, V-5488 MV, Zouhar a spol
- Houšťová Marie, Christiana, SCB, 3 roky vězení, V-786 České Budějovice, JAROLÍMEK Antonín a spol.
- Chaloupková Amáta Helena, Apoštolát sv. Františka, Krajský soud v Praze 24. 9. 1958, 4 roky vězení, amnestie 9.5.1960
J
- Jahodová Rafaela Božena, Apoštolát sv. Františka, Krajský soud v Praze 24. 9. 1958, 2 roky vězení, amnestie 9.5.1960
- Janáková Marie, Doloris, SCB, 3 roky a 6 měsíců vězení, V-786 České Budějovice, JAROLÍMEK Antonín a spol.
K
- Kalinová Elfrieda, Wernharda, CSCS, 8 měsíců vězení, BURDA Jaroslav a spol.- V-4817 MV
- Knajblová Marie, Helena, OT, 10 let, V-704 Ostrava, WITKOVÁ Anežkaa spol.
- Koryčanská Ludmila, Archanděla, CSCS, 6 měsíců vězení, V-540 Ostrava, Koryčanská Ludmila a spol
- Kosová Kristina, Judita, 1 rok vězení, V-469 České Budějovice, ŠIMEK Josefa spol
- Kupsová Barbora Celestina, 8 let vězení, * V-1192, Otčenášek Karel a spol, Krajský soud v Hradci Králové 29.12.1954
L
- Langrová Žofie, Bohumila, SCB, 20 let vězení, V-2742 MV, MÁDR Oto a spol
M
- Moravcová Hedvika, Virgilia, OT, 1 rok vězení, V-704 Ostrava, WITKOVÁ Anežkaa spol.
- Moravcová Ludmila, Klotildis, OT, 7 let vězení, V-704 Ostrava, WITKOVÁ Anežkaa spol.
- Moškořová Emilie, Ildefonsa, CSCS, Cheb, 18 měsíců vězení, BURDA Jaroslav a spol.- V-4817 MV
- Motáčková Marie, Hermela, SCB, 4 roky vězení, V-786 České Budějovice, JAROLÍMEK Antonín a spol.
P
- Pejchalová Ludmila, Kongregace Milosrdných sester III. řádu svatého Františka Pod ochranou Svaté Rodiny v Brně, 3 roky vězení, krajský soud v Brně 19.3.1959
- Pijáčková Marie, Huberta, SCB, Nový Jičín, 10 let vězení, BRADNA Antonín a spol. - V-734 Ostrava
- Plevová Anna, Numila, SCB, Nový Jičín, 2 roky a 6 měsíců vězení, BRADNA Antonín a spol. - V-734 Ostrava
- Podmanická Margita, Reineria, OT, 4 roky vězení, V-704 Ostrava, WITKOVÁ Anežkaa spol.
- Poklopová Xaverie Miloslava , Apoštolát sv. Františka, 3,5 roků vězení, Krajský soud v Praze 24. 9. 1958, , amnestie 9.5.1960
- Pospíšilová Františka, Celestie, CSCS, 10 měsíců, V-540 Ostrava, Koryčanská Ludmila a spol
- Prknová Klára Marie, Apoštolát sv. Františka, 1 rok vězení, Krajský soud v Praze 24. 9. 1958, , propuštěna po týdnu vazby ze zdravotních důvodů, trest změněn na podmíněný, amnestie 9.5.1960
Ř
- Řiháčková Leopoldina, Kongregace Milosrdných sester III. řádu svatého Františka Pod ochranou Svaté Rodiny v Brně, 4 roky vězení, krajský soud v Brně 19.3.1959
S
- Schwarzová Anna, OCarm., 11 let vězení, V-2298 MV, Hošek Josef a spol.
- Soukupová Marie, Evarista , SCB, 5 let vězení, V-786 České Budějovice, JAROLÍMEK Antonín a spol.
- Straková Jarmila, Lidie, SCB, 18 měsíců vězení, V-734 Ostrava, BRADNA Antonín a spol.
Š
- Ševčíková Barbora, CSCS, zproštěna, BURDA Jaroslav a spol.- V-4817 MV
- Šimíková Anna, SCB, 15 měsíců vězení, BRADNA Antonín a spol. - V-734 Ostrava
- Šrutová Marie Jana, ekulárního institutu Schönstattských sester Mariiných, 3 roky vězení, amnestie 9.5.1960
- Štvánová Norberta Marie, Apoštolát sv. Františka, 3,5 roků vězení, Krajský soud v Praze 24. 9. 1958, , amnestie 9.5.1960
V
- Vintrová Marie, 17 let vězení, V-2742 MV, MÁDR Oto a spol
- Vlčková Václava Anna, Apoštolát sv. Františka, 3,5 roků vězení, Krajský soud v Praze 24. 9. 1958, , amnestie 9.5.1960
- Vondrášková Alžběta, Method, SCB, 3 roky vězení, V-786 České Budějovice, JAROLÍMEK Antonín a spol.
- Vanková Anastazie, Gisela, OT, 6 let vězení, V-704 Ostrava, WITKOVÁ Anežkaa spol.
W
- Witková Anežka, Antonie, OT, 15 let vězení, V-704 Ostrava, WITKOVÁ Anežkaa spol.
Z
- Zouharová Helena, Anuše, 5 let, V-5488 MV, Zouhar a spol
Ž
- Žaludová Anežka, Kongregace Milosrdných sester III. řádu svatého Františka Pod ochranou Svaté Rodiny v Brně, 3 roky vězení, krajský soud v Brně 19.3.1959
Související články
- Akce K
- Akce P
- Akce R
- Pronásledování katolické církve v Československu
- Seznam obětí komunistického teroru v Československu z řad katolických duchovních a řeholníků
- Seznam českých katolických laiků perzekvovaných komunistickým režimem
- Seznam slovenských katolických kněží a řeholníků perzekvovaných komunistickým režimem
- Seznam českých katolických kněží a řeholníků perzekvovaných komunistickým režimem
Odkazy
Literaturaeditovat | editovat zdroj
- Jiří Hanuš a Jan Stříbrný (editoři): Stát a církev v roce 1950, Centrum pro studium demokracie a kultury, Brno 2000, ISBN 80-85959-71-2 (str. 30-31, 50-67)
Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.
Antény
Chemické zdroje elektriny
Chladenie v elektrotechnike
Elektrická sústava automobilu
Elektrická trakcia
Elektrické prístroje
Elektrické súčiastky
Elektrické spotrebiče
Elektrické stroje
Čítanie (elektrotechnika)
Činný výkon
Štatistická dynamika
Živý vodič
Admitancia
Antiparalelné zapojenie
Asynchrónny motor
Blúdivý prúd
Bočník (elektrotechnika)
Diak (polovodičový prvok)
Displej s kvapalnými kryštálmi
Elektrická inštalácia
Elektrická rezonancia
Elektrická sila
Elektrická vodivosť
Elektrické zariadenie
Elektrický obvod
Elektrický zvonec
Elektroenergetika
Elektromer
Elektrometer
Elektromobil
Elektromotor
Elektromotorické napätie
Elektrotechnický náučný slovník
Elektrotechnika
Elektrotechnológia
Fázor
Faradayova klietka
Frekvencia (fyzika)
Graetzov mostík
Impedancia
Indukčnosť
Induktancia
Istič
Izolácia (elektrotechnika)
Izolant
Jadro vodiča
Jednobran
Jednosmerný prúd
Joulovo teplo
Katóda
Koaxiálny kábel
Kompenzácia účinníka
Konduktometria
Konektor (elektrotechnika)
Korónový výboj
Lanko (elektrotechnika)
Leptanie
Logické hradlo
Magnetická susceptibilita
Magnetizácia (veličina)
Merný elektrický odpor
Mobilné zariadenie
Napájací zdroj
Napäťový chránič
Napäťový násobič
Nortonova veta
Odpínač
Odpojovač
OLED
Olovený akumulátor
Paralelné zapojenie
Peltierov článok
Plošná hustota elektrického prúdu
Poistka (elektrotechnika)
Posuvný prúd
Prúdový chránič
Prenosové médium
Prieletový klystrón
Primárny elektrochemický článok
Reaktancia
Rekuperácia (dopravný prostriedok)
Relé
Reproduktorová výhybka
Rezistancia
Rozhranie (interface)
Sériové zapojenie
Seebeckov jav
Sekundárny elektrochemický článok
Settopbox
Skrat
Sonar
Spínač
Spínaný zdroj
Straty v mikropásikových vedeniach
Striedavý prúd
Stupeň ochrany krytom
Svetelná výbojka
Symetrizačný člen
Technická normalizácia
Tepelné relé
Tepelne vodivostný detektor
Termočlánok
Théveninova veta
Transformátor
Transformátor s fázovou reguláciou
Trojfázová sústava
Tuhá fáza (elektronika)
Tyratrón
Usmerňovač (elektrotechnika)
Uzemnenie
Uzol (vodiče)
Vírivý prúd
Výbojka
Varistor
Ventilátor
Vodič (elektrotechnika)
Voltov stĺp
Vstavaný systém
Zásuvka (elektrotechnika)
Zdroj (elektrotechnika)
Zisk antény
Text je dostupný za podmienok Creative
Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších
podmienok.
Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky
použitia.
www.astronomia.sk | www.biologia.sk | www.botanika.sk | www.dejiny.sk | www.economy.sk | www.elektrotechnika.sk | www.estetika.sk | www.farmakologia.sk | www.filozofia.sk | Fyzika | www.futurologia.sk | www.genetika.sk | www.chemia.sk | www.lingvistika.sk | www.politologia.sk | www.psychologia.sk | www.sexuologia.sk | www.sociologia.sk | www.veda.sk I www.zoologia.sk