A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9
Kolem Baskicka 2022 | |
---|---|
Datum | 4. – 9. dubna 2022 |
Start | Hondarribia |
Cíl | Arrate |
Počet etap | 6 |
Celková délka | 881,9 km |
Celkový čas vítěze | 21h 59' 36" |
Konečné pořadí | |
Celkový vítěz | Daniel Martínez (COL) |
Druhý | Jon Izagirre (ESP) |
Třetí | Aleksandr Vlasov[a 1] |
Trikoty | |
Vítěz bodovací soutěže | Daniel Martínez (COL) |
Nejlepší vrchař | Cristián Rodríguez (ESP) |
Nejlepší mladý jezdec | Remco Evenepoel (BEL) |
Nejlepší tým | Ineos Grenadiers |
← 2021 2023 → |
61. ročník etapového cyklistického závodu Kolem Baskicka se konal mezi 4. a 9. dubne 2022 ve španělském autonomním společenství Baskicku.[1] Celkovým vítězem se stal Kolumbijec Daniel Felipe Martínez z týmu Ineos Grenadiers. Na druhém a třetím místě se umístili Španěl Jon Izagirre (Cofidis) a Rus Aleksandr Vlasov (Bora–Hansgrohe).[2][3] Závod byl součástí UCI World Tour 2022 na úrovni 2.UWT a byl třináctým závodem tohoto seriálu.[4]
Týmy
Závodu se zúčastnilo všech 18 UCI WorldTeamů a 5 UCI ProTeamů. Alpecin–Fenix a Arkéa–Samsic dostaly automatické pozvánky jako nejlepší UCI ProTeamy sezóny 2021,[5] oba týmy však svou pozvánku zamítly. Dalších 5 UCI ProTeamů (Burgos BH, Caja Rural–Seguros RGA, Equipo Kern Pharma, Euskaltel–Euskadi a Team TotalEnergies) byly vybrány organizátory závodu.[6] Všechny týmy přijely se sedmi jezdci kromě týmů Quick-Step–Alpha Vinyl, Bora–Hansgrohe, Israel–Premier Tech, EF Education–EasyPost a Lotto–Soudal se šesti jezdci. Clément Champoussin z týmu AG2R Citroën Team odstoupil těsně před zahájením závodu, celkem se tak na start postavilo 156 závodníků.[7] Do cíle na stoupání Arrate dojelo 54 z nich. Dalších 39 závodníků také proťalo cílovou pásku, avšak mimo časový limit.[8]
UCI WorldTeamy
- AG2R Citroën Team
- Astana Qazaqstan Team
- Bora–Hansgrohe
- Cofidis
- EF Education–EasyPost
- Groupama–FDJ
- Ineos Grenadiers
- Intermarché–Wanty–Gobert Matériaux
- Israel–Premier Tech
- Lotto–Soudal
- Movistar Team
- Quick-Step–Alpha Vinyl
- Team Bahrain Victorious
- Team BikeExchange–Jayco
- Team DSM
- Team Jumbo–Visma
- Trek–Segafredo
- UAE Team Emirates
UCI ProTeamy
Trasa a etapy
Etapa | Datum | Trasa | Vzdálenost | Typ | Vítěz | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 4. dubna | Hondarribia – Hondarribia | 7,5 km | Individuální časovka | Primož Roglič (SLO) | ||
2 | 5. dubna | Leitza – Viana | 207,6 km | Zvlněná etapa | Julian Alaphilippe (FRA) | ||
3 | 6. dubna | Ermualde (Laudio) – Amurrio | 181,7 km | Zvlněná etapa | Pello Bilbao (ESP) | ||
4 | 7. dubna | Gasteiz – Zamudio | 185,6 km | Zvlněná etapa | Daniel Felipe Martínez (COL) | ||
5 | 8. dubna | Zamudio – Mallabia | 163,8 km | Horská etapa | Carlos Rodríguez (ESP) | ||
6 | 9. dubna | Eibar – Arrate (Eibar) | 135,7 km | Horská etapa | Jon Izagirre (ESP) | ||
Celková délka | 881,9 km |
Průběžné pořadí
Etapa | Vítěz | Celkové pořadí |
Bodovací soutěž |
Vrchařská soutěž |
Soutěž mladých jezdců |
Soutěž Basků | Soutěž týmů |
Cena bojovnosti |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Primož Roglič | Primož Roglič | Primož Roglič | Remco Evenepoel | Remco Evenepoel | Jon Izagirre | Quick-Step–Alpha Vinyl | neuděleno |
2 | Julian Alaphilippe | Ibon Ruiz | Ibon Ruiz | |||||
3 | Pello Bilbao | Julian Alaphilippe | Cristián Rodríguez | Pello Bilbao | Team Jumbo–Visma | Cristián Rodríguez | ||
4 | Daniel Martínez | Ineos Grenadiers | Victor Lafay | |||||
5 | Carlos Rodríguez | Remco Evenepoel | Marc Soler | |||||
6 | Jon Izagirre | Daniel Martínez | Daniel Martínez | Jon Izagirre | Jon Izagirre | |||
Konečné pořadí | Daniel Martínez | Daniel Martínez | Cristián Rodríguez | Remco Evenepoel | Jon Izagirre | Ineos Grenadiers | neuděleno |
- Ve 2. etapě nosil Geraint Thomas, jenž byl čtvrtý v bodovací soutěži, zelený dres, protože lídr této klasifikace Primož Roglič nosil žlutý dres vedoucího závodníka celkového pořadí, druhý jezdec této klasifikace Remco Evenepoel nosil puntíkovaný dres lídra vrchařské soutěže a třetí jezdec této klasifikace Rémi Cavagna nosil dres francouzského národního šampiona v silničním závodu.
- Ve 2. etapě nosil Ben Tulett, jenž byl druhý v soutěži mladých jezdců, modrý dres, protože lídr této klasifikace Remco Evenepoel nosil puntíkovaný dres lídra vrchařské soutěže.
- Ve 3. etapě nosil Adam Yates, jenž byl čtvrtý v bodovací soutěži, zelený dres, protože lídr této klasifikace Primož Roglič nosil žlutý dres vedoucího závodníka celkového pořadí, druhý jezdec této klasifikace Remco Evenepoel nosil puntíkovaný dres lídra vrchařské soutěže a třetí jezdec této klasifikace Julian Alaphilippe nosil dres mistra světa v silničním závodu.
- V 6. etapě nosil Felix Gall, jenž byl druhý v soutěži mladých jezdců, modrý dres, protože lídr této klasifikace Remco Evenepoel nosil žlutý dres lídra celkového pořadí.
Konečné pořadí
Legenda[10] | |||
---|---|---|---|
Označuje lídra celkového pořadí | Označuje lídra soutěže mladých jezdců | ||
Označuje lídra bodovací soutěže | Označuje lídra soutěže týmů | ||
Označuje lídra vrchařské soutěže |
Celkové pořadí
Pořadí | Jezdec | Tým | Čas |
---|---|---|---|
1 | Daniel Martínez (COL) | Ineos Grenadiers | 21h 59' 36" |
2 | Jon Izagirre (ESP) | Cofidis | + 11" |
3 | Aleksandr Vlasov[a 1] | Bora–Hansgrohe | + 16" |
4 | Remco Evenepoel (BEL) | Quick-Step–Alpha Vinyl | + 21" |
5 | Pello Bilbao (ESP) | Team Bahrain Victorious | + 32" |
6 | Jonas Vingegaard (DEN) | Team Jumbo–Visma | + 32" |
7 | Marc Soler (ESP) | UAE Team Emirates | + 1' 26" |
8 | Primož Roglič (SLO) | Team Jumbo–Visma | + 3' 18" |
9 | Enric Mas (ESP) | Movistar Team | + 3' 55" |
10 | Rigoberto Urán (COL) | EF Education–EasyPost | + 5' 03" |
Bodovací soutěž
Pořadí | Jezdec | Tým | Body |
---|---|---|---|
1 | Daniel Martínez (COL) | Ineos Grenadiers | 74 |
2 | Julian Alaphilippe (FRA) | Quick-Step–Alpha Vinyl | 65 |
3 | Remco Evenepoel (BEL) | Quick-Step–Alpha Vinyl | 65 |
4 | Aleksandr Vlasov[a 1] | Bora–Hansgrohe | 62 |
5 | Pello Bilbao (ESP) | Team Bahrain Victorious | 61 |
6 | Jon Izagirre (ESP) | Cofidis | 57 |
7 | Primož Roglič (SLO) | Team Jumbo–Visma | 56 |
8 | Marc Soler (ESP) | UAE Team Emirates | 45 |
9 | Jonas Vingegaard (DEN) | Team Jumbo–Visma | 38 |
10 | Carlos Rodríguez (ESP) | Ineos Grenadiers | 37 |
Vrchařská soutěž
Pořadí | Jezdec | Tým | Body |
---|---|---|---|
1 | Cristián Rodríguez (ESP) | Team TotalEnergies | 40 |
2 | Davide Formolo (ITA) | UAE Team Emirates | 38 |
3 | Jonas Vingegaard (DEN) | Team Jumbo–Visma | 17 |
4 | Daniel Martínez (COL) | Ineos Grenadiers | 12 |
5 | Ibon Ruiz (ESP) | Equipo Kern Pharma | 12 |
6 | Marc Soler (ESP) | UAE Team Emirates | 12 |
7 | Carlos Rodríguez (ESP) | Ineos Grenadiers | 10 |
8 | Geraint Thomas (GBR) | Ineos Grenadiers | 10 |
9 | Tony Gallopin (FRA) | Trek–Segafredo | 10 |
10 | Jon Izagirre (ESP) | Cofidis | 9 |
Soutěž mladých jezdců
Pořadí | Jezdec | Tým | Čas |
---|---|---|---|
1 | Remco Evenepoel (BEL) | Quick-Step–Alpha Vinyl | 21h 59' 57" |
2 | Juan Pedro López (ESP) | Trek–Segafredo | + 5' 03" |
3 | Felix Gall (AUT) | AG2R Citroën Team | + 5' 37" |
4 | Ben Tulett (GBR) | Ineos Grenadiers | + 13' 04" |
5 | Carlos Rodríguez (ESP) | Ineos Grenadiers | + 14' 41" |
6 | Andreas Leknessund (NOR) | Team DSM | + 16' 17" |
7 | Igor Arrieta (ESP) | Equipo Kern Pharma | + 23' 38" |
8 | Gino Mäder (SUI) | Team Bahrain Victorious | + 29' 21" |
9 | Mauri Vansevenant (BEL) | Quick-Step–Alpha Vinyl | + 36' 33" |
10 | Ibon Ruiz (ESP) | Equipo Kern Pharma | + 51' 00" |